משלוח חינם בכל קנייה מעל 190 ש"ח | כל האתר ב-45 ש"ח * לא כולל מארזים
ת.ד. 597, גבעתיים
ת.ד. 597, גבעתיים

אילו סוגי ספרים יש לילדים ואיך נבחר את הסוג המתאים ביותר עבורם?

יעל שכנאי
25 ביוני 2023
תוכן עיניינים

כמה סוגי ספרים לילדים יש בעולם? אם נעיין בקטלוג הספרים לילדים נגלה מגוון רחב מאוד – מקלאסיקות ועד לספרים חדשים, מספרים לפעוטות, דרך ספרים לילדים, ספרי ראשית קריאה, ועד לספרים לנוער ולמבוגרים, שגם צעירים קוראים. את כל אחת מהקבוצות אפשר לחלק לסוגי ספרים שונים בתוכה – ספרים אינטראקטיביים, ספרים מרובי או מועטי ציורים, ספרי-נושא וספרים עלילתיים. ואם כל זה לא מספיק, ממש כמו בספרי מבוגרים, גם ספרים לילדים ולנוער אפשר לסווג על פי סוגות (ז’אנרים) שונות.

נתחיל מלחלק את הספרים לקבוצות על פי קהל היעד;

ספרים לגיל הרך ולפעוטות

כאשר אנחנו מדברים על הגילים הצעירים, המטרות של הספרים נוגעות בצורה יותר בסיסית בהתפתחות הילד. לכן, בין הספרים לילדים הצעירים ביותר נוכל למצוא הרבה מאוד ספרים אינטראקטיביים שמטרתם לייצר גירויים מגוונים, החל בעיצוב מסקרן, דרך ספרי תחושה שחושפים את הילד למרקמים שונים ועד לספרים קוליים שמגרים את חוש השמיעה. על פי רוב, ספרים אינטראקטיביים משתדלים לייצר קישור בין הגירוי החושי לעולם המושגים המתפתח של הילד, לדוגמה; תחושות של פרוות/עורות בעלי חיים שונים, הקולות שמשמיעים אותן חיות, תחושות של חומרים שונים ואילו צבעים הילדים מכירים? כל אלה, בתוספת עלילה פשוטה ותואמת-גיל מושכים את הילד לעיין בספר לאורך זמן ארוך יותר וחושפים אותו לעולם בדרך נוספת.

ישנם גם לא מעט ספרים “קלאסיים” יותר מבחינת תכני הספר (טקסט ואיורים), המיועדים לפעוטות וגם לילדים גדולים יותר. ביניהם תוכלו למצוא ספרות מקור וספרות מתורגמת, סגנונות איור שונים, חלקם מכילים עלילה פשוטה שבה התוכן שולי יחסית, חלק גדול מהם כולל בסיס לערכים אוניברסליים/ תואמי אוכלוסייה, חלקם כתובים כספרי שירה מאוירים ועוד. בכל מקרה, רובם הגדול מכיל סיפורים מעניינים שמושכים את הילדים לטייל במחוזות רחוקים המעשירים את הדמיון שלהם.

ספרי ראשית קריאה וספרי ילדים צעירים (בית ספר יסודי)

רבים מספרי ילדים המיועדים לילדי גן בוגרים, דוגמת גן חובה, מתאימים גם כספרי ראשית קריאה (כיתות א’ ו-ב’). עם זאת, זמן קצר לאחר שהילדים מתחילים לקרוא בצורה שוטפת יחסית, הם כבר זקוקים לאתגרים חדשים, הנוגעים בעלילות מורכבות ובוגרות, וגם ארוכות יותר. בשלב זה נכנסים לתמונה ספרי הקוראים הצעירים בכיתות ג’-ו’אשר בפעם הראשונה מרכיבים יותר מלל מאיורים והם מיועדים גם לקריאה בחלקים ולא בפעימה אחת כמו ספרי הילדים הגדולים יותר.

ספרים אלה מודפסים בדרך כלל בכתב מעט גדול כדי להקל את הקריאה על הילדים הצעירים ולאפשר התמודדות עצמאית עם הטקסט. בספרים המיועדים לשכבת גיל זאת כבר נוכל למצוא ניצנים של סוגות (ז’אנרים) בדומה למבוגרים, בעיקר  ספרי פנטזיה, ספרי הרפתקאות וספרי מתח ובלשים תואמי-גיל כמובן. היתרון בז’אנרים אלה הוא שהם מותחים וסוחפים את הילדים לרצות לגלות מה קורה בהמשך וכך מעודדים אותם לקרוא עוד ועוד. עם זאת, בשלב זה, על מדפי הספרים של החנויות לא נמצא עדיין חלוקה לז’אנרים וכל ספרי ראשית הקריאה והקוראים הצעירים יוצגו יחד על אותו המדף תחת קטגוריה זו. כדאי להזכיר שבגילים אלה פחות נפוץ למצוא ספרי תחושה אינטראקטיביים, אך היום ניתן למצוא בעיקר בקרב הספרים הדיגיטליים גם המצאות מקוריות דומות המותאמות לגיל.

 

ספרי ילדים

ספרים לנוער צעיר ונוער בוגר

בגיל תחילת ההתבגרות, אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שרמת הקריאה של הילדים גבוהה ולכן אין צורך בהתאמת הספר מבחינה מבנית, אלא רק מבחינת התוכן. את ספרי הנוער ניתן לחלק לשלושה  סוגי ספרים: ספרי נוער צעיר (לילדים מכיתה ב’-ג’ עד סוף יסודי פחות או יותר) ספרי נוער (לגיל חטיבה- תיכון) וספרי מבוגרים שמתאימים גם לקריאה ע”י נוער.

ספרי הנוער הצעיר זהים בגודל הפונט בספר כמו בספרי נוער בוגר ומבוגרים. לעיתים הפונט שלהם מעט גדול יותר אבל לרוב הוא זהה. מלבד זאת הם ספרים עלילתיים לכל דבר, ומותאמים לנוער צעיר הן מבחינת התוכן והן מבחינת המשלב השפתי. הספרים נחלקים לז’אנרים בדומה לספרי מבוגרים ולעיתים אף מסווגים כך בחנויות הספרים.

ספרי נוער כתובים ונראים בדיוק כמו ספר רגיל לכל דבר  ומכוונים לעולם המושגים של בני הנוער, לדילמות נעורים ולתכנים המעניינים אותם. בתוך קטלוג הספרים לנוער תוכלו למצוא את כל הז’אנרים האפשריים; ספרי מתח, ספרי רומנטיקה רכה, ספרי פנטזיה ומדע בדיוני ומדי פעם אפילו ספרי שירה. כמובן שבין ספרים אלה, כמו גם בין כל סוגי הספרים האחרים שצוינו, נמצא הרבה מאוד ספרות מתורגמת לצד היצע נרחב של ספרות מקור והסיווג לז’אנרים בהם הוא כבר יחסית ברור. רבים מהם יוצאים לאור כסדרות ארוכות יותר ופחות, לפעמים אפילו עם סדרות מקבילות לצד ספרי ההמשך.

בני נוער קוראים הם בדרך כלל בעלי תיאבון גדול לספרים ולכן מהר מאוד מוצאים את עצמם נסחפים גם לספרים שאינם מיועדים להם באופן מכוון. במקרים האלה נוכל למצוא בספרים תכנים שעלולים להיראות לנו מורכבים מבחינת העלילה שלהם – לגילם, אך חשוב לזכור שיש בני נוער שמסוגלים להתמודד עם ספרים ארוכים ומורכבים דוגמת “שר הטבעות”  (יש גם ילדים צעירים שמסוגלים לקרוא את סדרת הארי פוטר גם בכיתות ג’, אבל אלה באמת ילדים יוצאי דופן). לעומתם, יש ילדים או בני נוער שקריאת תכנים מורכבים בגיל מוקדם עלולה לשעמם אותם. לכן, כאשר ילד בוחר לקרוא ספר שאינו מיועד במקור לשכבת הגיל שלו, כדאי שההורה יעשה בירור מוקדם בנוגע לתכני הספר והאם הם מתאימים לילדו..

ספרי-נושא

בספרי-נושא לילדים ולנוער, ניתן למצוא ספרים שהם אינם עלילתיים אך עוסקים בנושאים שמלמדים ומעניינים ילדים שחובבים תחומי-עניין מגוונים או שהוריהם רוצים להעמיק את הידע שלהם בתחומים אלה. ניתן למצוא ספרים על גוף האדם, עולם החי והצומח, החלל החיצון ונושאים אחרים, הכתובים ומאוירים בצורה המותאמת לגילים שאליהם הם מיועדים, החל בפעוטות ועד למבוגרים. ספרים אלה כמובן כתובים בהתאם לקהל היעד. עבור ילדים שמראים התעניינות מיוחדת בנושא מסוים, ספרי נושא כאלה עשויים להיות מוצלחים במיוחד, ואנו מתייחסים אליהם כקטגוריה נפרדת כי הם עונים על צורך שונה מזה של ספרי הקריאה העלילתיים.

בחירת הסוג המתאים עבורי יעבור ילדיי

סוגי הספרים המתאימים עבור ילדי הגיל הרך, ילדי בית הספר היסודי, נוער צעיר ונוער בוגר תלויים בהרבה גורמים, החל בגיל, דרך רמת הקריאה, המאפיינים הרגשיים שלהם, ותחומי העניין. אנו מציעים לכל קורא להתנסות בקריאת מגוון רחב ככל האפשר של סוגי ספרים וז’אנרים שונים. כל עוד הספר מתאים לגיל הילד או הנער, כתוב היטב ומסקרן את ילדינו, חשוב שיקראו אותו וימשיך להרחיב את אופקיהם.

לסיכום, בשלב הראשון נשאל את עצמנו, באיזו רמה הילד שלנו קורא.?האם יוכל להתמודד עם רמת הכתיבה של ספר זה או אחר? מומלץ לא להקשות על הילדים או בני הנוער יותר מדי, מצד אחד, לא צריך להיות חשש מלאתגר אותם.

לאחר צמצום המבחר למגוון ספרים המתאימים לילדינו מבחינת הניסוח והמשלב הלשוני, בחנו כעת את התוכן – האם הוא מתאים לגילם?האם הנושא מעניין אותם?

אם התשובות לשאלות אלה חיוביות, השלב הבא יהיה לפתוח את הספר ולהתחיל לקרוא את העמודים הראשונים. מכאן יהיה קל מאוד להבין אם הספר סוחף אותנו או לא. לפעמים כדאי לתת לספר הזדמנות נוספת גם אם הוא לא משך אותנו במיוחד בעמודים הראשונים, במיוחד אם הנושא נשמע לנו מעניין (בעיקר על פי הכיתוב בגב הספר).

אנו בהוצאת רימונים מאחלים לכל ההורים והילדים קריאה נעימה!

סוגי ספרים לילדים
עורכת המאמר:
יעל שכנאי
יעל שכנאי

שמי יעל שכנאי, מו"לית הוצאת "רימונים", סופרת ועורכת ומנחת סדנאות כתיבה בארץ ובעולם. ילידת תל אביב, התחנכתי בנעוריי בלונדון ואני בוגרת אוניברסיטת בר אילן בספרות אנגלית, פסיכולוגיה ומדעי המדינה. את הוצאת "רימונים" הקמתי בשנת 2004, והפכתי אותה להוצאת בוטיק שמוציאה ספרות עברית יפה למבוגרים, לנוער ולילדים, וספרות מתורגמת ואיכותית ממגוון שפות. רבים מספרי הילדים והנוער של רימונים נכנסו לרשימות הספרים המומלצים של משרד החינוך וחלקם אף נלמד בבתי ספר. הוצאתי לאור חמישה ספרים למבוגרים ושלושה ספרי ילדים. אחד מספריי למבוגרים נמצא בתהליך עיבוד לסדרת טלוויזיה ולהצגת תיאטרון.

שיתוף התוכן:
מועדון הקוראים

אוהבים לקרוא ועדיין לא נרשמתם למועדון הקוראים של רימונים?  למה אתם מחכים?

השאירו פרטים עכשיו, כאן בהמשך, וזכו לשלל הטבות מיוחדות והפתעות השמורות רק לחברי המועדון!

מארזים במחירים מצחיקים, קופונים מיוחדים, וכמובן – אפשרות לרכישה מוקדמת של הכותרים החדשים שלנו לפני צאתם לחנויות.

מאמרים נוספים
הצטרפו למועדון הקוראים
דילוג לתוכן